k   Herba Vitalis

Extrakty ze živých rostlin

Arnika horská

Levandule lékařská
Smetanka lékařská
Benedikt lékařský
Jeřáb ptačí
Lichořeřišnice větší
Srdečník obecný
Celík zlatobýl
Jírovec maďal
Maralový kořen
Světlík lékařský
Divizna velkokvětá
Jmelí bílé
Meduňka lékařská
Svízel syřišťový
Echinacea purpurea
Kakost smrdutý
Měsíček lékařský
Šalvěj lékařská
Eleuterokok ostnatý
Karbinec evropský
Ostropestřec mariánský
Třezalka tečkovaná
Ginkgo biloba
Klanopraška čínská
Rakytník řešetlákový
Tužebník jilmový
Hloh ostrotrnný
Kontryhel obecný
Vrbovka malokvětá

Kopretina řimbaba
Rozrazil lékařský


Řebříček obecný
Směsi*
* dia, čistící, posilující, tonizační, průdušková, ledvinová, žaludeční,žilní, uklidňující, chola


Arnika horská
Snižuje srážlivost krve, působí proti pohmožděninám, rozšiřuje cévy, zlepšuje žilní nedostatečnost. Má hojivé a protizánětlivé účinky. Při zevním použití zvyšuje místní prokrvení a zlepšuje výživu tkání, odvod zplodin. Příznivě působí při astmatu, na srdeční sval, při angině pectoris, při arteroskleróze.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Řadí se mezi "krev čistící byliny", tj. podporuje látkovou výměnu. Působí jako antibiotikum, má silné protizánětlivé účinky, léčí většinu ekzémů, včetně těžkých forem. Účinkuje po 6 - 8 týdnech léčby.Bylina příznivě působí na žaludek, dvanáctník, záněty a vředové choroby, odstraňuje chronické poruchy zažívání a nechutenství. Třezalka je pro své dezinfekční účinky vhodná do ledvinových protizánětlivých směsí. Působí jako mírné kardiotonikum, je základní bylinou při léčbě sklerózy multiplex, je však nutné ji užívat dlouhodobě a nepřerušovaně. Pro uklidňující účinky je doporučována při depresích, neklidu, úzkosti a vyčerpání . Zlepšuje spánek, snižuje psychické napětí. Je nutné ji aplikovat nejméně měsíc. Bylina má výborné hojivé schopnosti , vhodný prostředek k zevnímu použití na pohmožděniny, popáleniny, na léčbu ran.
zpět na obsah
Hloh ostrotrnný
Příznivě ovlivňuje práci srdce, působí proti srdeční arytmii, tachykardii. Upravuje krevní tlak, rozšiřuje tepny a cévy. Používá se jako prevence ischemické choroby srdeční, zvláště společně s bylinou srdečník obecný. Uklidňuje při nervovém podráždění, nespavosti, migréně, bušení srdce, neuróze.
Buřina srdečník (Lenurus cardiaca)
Srdečník je mírně působící bylina, která šetrně a dlouhodobě zlepšuje frekvenci srdečního svalu, doporučována při tzv. stařeckém srdci.Užívá se při angině pectoris, při kolísavém nebo zvýšeném tlaku, zklidňuje bušenísrdce. Má velmi dobré uklidňující účinky , působí při nervové podrážděnosti, úzkosti, neklidu, při skleslosti. Odvodňuje organizmus, odstraňuje otoky, lze užívat jako diuretikum při srdečních vadách, při chorobách ledvin a močových cest, kdy ulevuje od potíží způsobených zvýšeným zadržováním tekutin v těle. Srdečník je rovněž vhodným podpůrným prostředkem při klimakterických obtížích.
zpět na obsah
Ostropestřec mariánský
Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči.Výborný podpůrný prostředek při jaterních onemocněních. Regeneruje jaterní buňky. Příznivě působí na slezinu, dvanáctník, žlučník. Působí při tvorbě žlučových kamenů.
Jmelí bílé
Napomáhá snižovat krevní tlak. Příznivě ovlivňuje srdeční a nervovou činnost. Působí protiskleroticky. Má nespecifikované protinádorové účinky, lze používat i preventivně.

Svízel syřišťový(Galium verum)

Svízel syřišťový svými žlutými, do laty uspořádanými kvítky zdobí pastviny, louky a stráně. Babičky jej pro jeho silnou vůni sbíraly a sušily do prádelníků.V bylinkářství je tato bylina používána na urologické potíže, je močopudná a bývá součástí mnoha ledvinových čajů. Působí rovněž protirevmaticky,pročišťuje organizmus, zejména lymfatický systém.Příznivě ovlivňuje funkci jater a sleziny.Lzeji použít při odtučňování, snižuje chuť k jídlu, odvodňuje.

Benedikt lékařský

Užívá se jako amarum. Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, povzbuzuje trávicí činnost. Upravuje funkci žlučníku a jater. Zvyšuje látkovou výměnu, je močopudný. Má antibakteriální a antivirové působení (např. u oparu). Při virových onemocněních, nachlazení je vhodný v kombinaci s bylinou echinacea purpurea.

zpět na obsah
Celík zlatobýl (solidago virgaurea)
Celík zlatobýl je velmi účinné diuretikum, (napomáhá odvodňování organizmu), užívá se při všech onemocněních ledvin, chronických chorobách ledvin a močovýchcest, při zánětu a zbytnění prostaty. Podporuje látkovou výměnu, proto se využívá při léčbě kožních onemocnění, má dezinfekční, protizánětlivé účinky. Je doporučován užívat i ve směsích, např. s vrbovkou,svízelem, tužebníkem.
Rozrazil lékařský
Příznivě ovlivňuje zažívací trakt, slinivku břišní. Je to "krev čistící bylina", podporuje vylučování škodlivin z těla. Účinný antirevmatický prostředek, vhodné je kombinovat s tužebníkem. Podporuje rozpad ledvinových kaménků. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
zpět na obsah
Jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia)
V minulosti byly v bylinářství používány hlavně plody tohoto stromu, v součastnosti jsou cennou surovinou květy jeřábu ptačího .Obsahují fytoestrogeny, látky podobné ženským hormonům, které stimulují organizmus k vlastní hormonální činnosti. Mají výborné účinky proti klimakterickým a menstruačním potížím, lze je doporučit k vyladění hormonální hladiny v organizmu a jako podpůrný prostředek při odvápňování kostí v období menopauzy.
zpět na obsah
Maralový kořen(Leuzea carthamoides)
Působí tonizačně, má povzbuzující účinky podobné ženšenu. Snižuje únavu, podporuje trávení. Zvyšuje celkovou odolnost organizmu. Působí antidepresivně, proti nervovému předráždění, proti bolestem hlavy. Mírně zvyšuje krevní tlak.
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
Tato léčivá bylina je doporučována jako podpůrný prostředek při astmatu, zánětu plic, chronické bronchitidě. Podporuje vykašlávání ,tlumí dráždivý kašel a křeče průdušek. Předmětem sběru je nejčastěji květ,v homeopatii se používá celá rostlina. Léčí poruchy činnosti jater, sleziny, zlepšuje činnost brzlíku .Zvyšuje imunitu organizmu při léčbě infekčních chorob a nemocí z nachlazení.

Eleuterokok ostnatý

Působí proti stresu a psychické únavě, zvyšuje odolnost a vitalitu organizmu. Má posilující účinky při fyzickém a duševním vyčerpání. Zlepšuje zdravotní stav v rekonvalescenci. Zlepšuje spánek.

Kozlík lékařský
Příznivě působí při nervovém vyčerpání, přepracování. Zklidňuje bušení srdce, bolesti hlavy, zlepšuje spánek. Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu.
zpět na obsah
Vrbovka malokvětá(Epilobium parviflorum)
Vrbovka malokvětá je "krev čistící bylina", tj. užívá se při pitných kúrách na očistu organizmu. Hlavní léčebné účinky se projevují při léčbě zánětu prostaty, zbytnění prostaty a stařeckém prostatismu.Příznivě působí také při zánětech ledvin, močového měchýře a močových cest .U mužů nad 40 let se doporučuje preventivně alespoň jedenkrát ročně třítýdenní užívací kúra s vrbovkou a zlatobýlem proti onemocnění prostaty.
zpět na obsah
Rakytník řešetlákový
Působí jako biogenní stimulátor,celkově posiluje organizmus. Má antidepresivní, antistresové účinky. Napomáhá odbourávání škodlivých látek z těla. Rozpouští hleny, podporuje léčbu plicnícha jaterních onemocnění. Působí jako všeobecné tonikum.

Levandule lékařská
Příznivě ovlivňuje funkci slinivky. Působí proti nadýmání a žaludečním potížím. Tlumí migrenózní bolesti. Upravuje psychické potíže, nespavost.
Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)
Léčivá rostlina Světlík lékařský má antibakteriální a antibiotické účinky, výrazně tlumí oční záněty - zánět očních spojivek, slzného váčku, víček. Rovněž se používá při světloplachosti. Odstraňuje únavu očí při sledování televize, monitoru počítače, při řízení automobilu. Používáme jej vnitřně, ale také zevně,formou obkladů. Je doporučován při zánětech horních cest dýchacích, suchém bronchitickém kašli, senné rýmě. Příznivě působí při jaterních potížích, při poruchách látkové výměny. Zlepšuje trávení, tlumí bolesti žaludku a střev, užívá se při nechutenství. Lze jej podávat jako podpůrný prostředek při duševním přepracování. V preventivním užití světlík zpomaluje zhoršování zraku, aplikujeme vnitřně nebo přikládáme obklady z ředěného výluhu byliny.
zpět na obsah
Jírovec maďal
Zvyšuje pevnost cévních stěn. Je to protirevmatický, protizánětlivý prostředek, odstraňuje otoky, rozpouští hleny. Vhodný pro léčbu křečových žil, hemeroidů, trombóz. Příznivě ovlivňuje poruchy periferního prokrvení, poruchy prokrvení koronárních cév. Působí při poruchách oční sítnice a jejího prokrvování, při degeneraci očního pozadí. Je to i antisklerotikum, vhodné jako prevence náhlé mozkové příhody.

Meduňka lékařská
Uklidňující prostředek při bušení srdce, neurózách, poruchách spánku (vhodná kombinace s kozlíkem a srdečníkem). Příznivě ovlivňuje činnost trávicího traktu. Zlepšuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání. Upravuje činnost žlučníku, zvyšuje sekreci žluči.

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria)

Tato léčivá bylina je výborným protirevmatickým prostředkem, napomáhá látkové výměně, zvyšuje vylučování solí a kyseliny močové z organizmu . Je vhodným antipyretikem,tj. snižuje teplotu při horečnatých onemocněním, chřipkách, anginách. Pomáhá odstraňovat otoky a odvodňovat organizmus při chorobách ledvin a močového měchýře, při poruchách látkové výměny. Tlumí bolesti hlavy, bolesti při revmatismu, zlepšuje celkový průběh horečnatých onemocnění, napomáhá čištěníorganizmu, zmírňuje kožní potíže, působí proti dně. V prevenci je nutné zdůraznit protirevmatické účinky této byliny.
zpět na obsah
Lichořeřišnice větší
Má významné antibiotické a antibakteriální účinky, zejména v oblasti urogenitální a oblasti dýchacích cest. Užívá se pro podporu růstu vlasů, proti jejich vypadávání, proti lupům.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)
Tato bylináři velmi ceněná léčivka má převážně gynekologické působení. Tlumí menstruační bolesti a nadměrné krvácení ,příznivě působí na stahování dělohy po porodu, upravuje menstruaci. Čaj z kontryhele po dovršení 40 let upravuje nepříjemné obtíže při menopauze,rovněž příznivě ovlivňuje psychiku. Užívá se na výplachy při gynekologických zánětech, proti svědění v oblasti pánve. Zpevňuje podbřišek a může zlepšit stav dělohy při náchylnosti k potratům. Významné je použití byliny při zánětlivých procesech v těle, zánětech dutiny ústní, při očních zánětech,při úporných infekcích močových cest. Při zevním potírání hojí rány, výplachy z kontryhele pomáhají hojit dásně po extrakci zubů. V kosmetice výluh z kontryhele změkčuje hrubou pokožku a stahuje rozšířené póry. Preventivní použití kontryhele je doporučeno proti cukrovce, obezitě a gynekologickým potížím.
zpět na obsah
Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)
Stimuluje nervovou soustavu, odstraňuje únavu, působí proti depresím. Příznivě ovlivňuje krevní oběh, působí protiskleroticky.Působí při diabetes, snižuje cukr v krvi. Zlepšuje kvalitu vidění, zrakovou adaptaci na tmu. Chrání játra, zlepšuje činnost žaludku a střev. Zvyšuje psychickou a fyzickou odolnost organizmu.

Rozchodnice růžová
Má obecně povzbuzující účinky. Jako gynekologikum upravuje menstruační cyklus. Odstraňuje únavu, stimuluje imunitní systém. Zvyšuje odolnost proti stresu.

Kakost smrdutý(Geranium robertianum)

Bylina se používá při hematurii (krvi v moči), močovém písku, kaméncích a nejrůznějších ledvinovýchonemocněních . Lze jej doporučit proti krvácení,také proti průjmům. Rozdrcený čerstvý kakost účinně léčí ušní záněty anervové záněty, např. zánět trojklanného nervu. Kombinovaná léčba - vnitřní užívání a zevní potírání tlumí výskyt ekzémů ,zevní obklady pomáhají léčit nehojící se rány. Při neplodnosti je doporučováno užívat kakost, nejlépe oběma manžely, po dobu alespoň dvou měsíců. Preventivně je možno vnitřně použít kakost proti hemeroidům spolu se sedacími koupelemi připravenými z této rostliny.
zpět na obsah
Karbinec evropský
Specifické použití proti zvýšené činnosti štítné žlázy. Kardiosedativum, užití při nepravidelné srdeční činnosti. Má antibiotické účinky, zejména na salmonely. Zvyšuje imunitu organizmu. Tinktura má protiplísňové účinky.

Smetanka lékařská
Podporuje látkovou výměnu a trávicí činnost . Příznivě působí na játra, slinivku, žlučník. Napomáhá snižování hladiny cukru v krvi. Má příznivý vliv na snížení cholesterolu.

Šalvěj lékařská
Má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Účinkuje proti nadměrnému pocení. Lze použít jako kloktadlo při bolestech v krku. Příznivě působí na látkovou výměnu. Napomáhá snižovat hladinu cukru. Působí proti revmatismu.

. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Tento prastarý vzácný strom pochází z období druhohor a je tedy dodnes žijící fosilií. Je původem z Číny a byl vždy ceněn pro své léčebné účinky. Zpracovávají se listy a plody jinanu dvoulaločného, nejčastěji ve formě tinktury. Výtažky z listů a plodů mají antibiotické účinky. Používají se při alergiích, zejména astmatu.Příznivě ovlivňují cévní systém , rozšiřují cévy a žíly, preventivně působí proti infarktu a mozkové příhodě. Zvyšují prokrvení cév a mozku , působí protiskleroticky,zlepšují paměť, užívají se proti šumění a pískání v uších. Jinan je vhodný pro mladší i starší pacienty, účinné je dlouhodobější užívání.
zpět na obsah
Měsíček lékařský(Calendula officinalis)
Tato okrasná bylina s oranžověžlutými květy má velmi široké terapeutické působení. Používá se zevně i vnitřně. Při zevním potírání má výborné účinkyna odstraňování křečových žil, urychluje hojení ran, proleženin, působí zároveň protizánětlivě . Při vnitřním podávání příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku , zlepšuje činnost trávicí soustavy. Působí na nervový systém, má mírně sedativní účinky. Zlepšuje práci srdce, používá se v gynekologii na ženské potíže buď samostatně,nebo v kombinaci s řebříčkem nebo kontryhelem. Bylo zjištěno protirakovinnépůsobení měsíčku, zejména v oblasti trávicího traktu a ženských orgánů.Měsíček lékařský lze použít při léčbě vředových chorob, urychluje granulaci tkáně, hojí a pročišťuje.
zpět na obsah
Echinacea purpurea
Velmi výrazně zvyšuje obranyschopnost a odolnost organizmu. Posiluje biologickou imunitu zejména při zánětech,infekcích a hnisavých procesech. Je to výborný preventivní a léčebný prostředek v době chřipek a virových onemocnění. Podporuje látkovou výměnu. Tinktura má protistresové účinky.

Kopretina řimbaba

Má velmi výrazné účinky proti migrénám.Zmírňuje bolesti hlavy po nadměrné psychické námaze, menstruační bolesti aj. Stimuluje žaludeční aktivitu, léčí střevní záněty. Má silné antibakteriální,protizánětlivé účinky. Je to velmi účinný prostředek proti revmatizmu.
zpět na obsah
Řebříček obecný
Tlumí silné menstruační krvácení,snižuje bolestivost při menstruaci. Snižuje tonus dělohy - léčba některýchdruhů neplodnosti. Zvyšuje srážlivost krve. Působí proti tvorbě podlitin a krvácení. Příznivě ovlivňuje cévy. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí při chorobách žlučníku - gastrosedativum.

SMĚSI

DIA
Podpůrný přírodní prostředek při diabetu. Napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

ČISTÍCÍ
Pročišťuje organizmus od škodlivýchlátek. Zlepšuje látkovou výměnu.

zpět na obsah
POSILUJÍCÍ
Zvyšuje obranyschopnost organizmu.Posiluje organizmus při infekcích a jiných onemocněních.

TONIZAČNÍ
Zvyšuje psychickou a fyzickou odolnostorganizmu při zátěži nebo v rekonvalescenci. Působí jako tonikum při vyčerpání,proti stresu. Působí jako adaptogen v náročných podmínkách při nadměrné fyzické či psychické námaze.

PRŮDUŠKOVÁ
Podporuje vykašlávání, mírní dráždivý kašel. Příznivě působí při zánětu průdušek. Regeneruje sliznice dýchacích cest.

LEDVINOVÁ
Směs bylin dle ing. Janči (vizing. Jiří Janča "Alternativní medicína"). Má preventivní i léčebné použití při všech ledvinových chorobách.

zpět na obsah
ŽALUDEČNÍ
Nechutenství a pomalé zažívání.Nedostatečná nebo nadměrná tvorba žaludečních šťáv. Choroby žaludku a dvanáctníku.

ŽILNÍ
Cévní potíže, poruchy prokrvování.Zlepšuje kvalitu oční sítnice, očního pozadí. Zvyšuje pružnost a pevnost žilních a cévních stěn.

UKLIDŇUJÍCÍ
Příznivě ovlivňuje psychiku, zejména při duševní námaze, stresu. Zklidňuje a posiluje nervovou soustavu. Zlepšuje spánek.

CHOLA
Příznivě působí při potížích žaludku,slinivky. Zlepšuje funkci jater. Zvyšuje vylučování žluči, napomáhá trávení.Prevence tvorby žlučových kamenů.

zpět na obsah


Copyright (c)2002 Herba Vitalis Brno
herbavitalis@herbavitalis.cz